Kancelaria adwokacka - Szczecin Kancelaria adwokacka - Szczecin

Zaangażowanie. Wiedza.

PL | EN | DE | IT | FR | S | kontakt

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika będącego członkiem związku zawodowego

Sąd Najwyższy - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych wyrokiem z 17 maja 2012 orzekł, iż pracodawca, aby zwolnić dyscyplinarnie pracownika będącego chronionym członkiem związku zawodowego, musi uzyskać zgodę tego związku (I PK 176/11).

Kierowca autobusu i zarazem przewodniczący związku zawodowego został zwolniony dyscyplinarnie z miejskiego przedsiębiorstwa komunikacji. Powodem było to, że wielokrotnie niepochlebnie wypowiadał się o zarządzie. Notatki z zapisem takich wypowiedzi trafiały do prezesa. Impulsem do zwolnienia pracownika była jego rozmowa z grupą pracowników, w trakcie której miał stwierdzić, że „pora nasr... w to gniazdo” oraz że „zgnoi firmę, a prezes straci pracę”. Zdarzenie to 8.8.2008 r. zgłosił jeden z pracowników. Na tę okoliczność została sporządzona notatka służbowa. Pracodawca jako podstawę prawną rozstania się z pracownikiem podał art. 212 § 1 KK (pomówienie zakładu i jego szefa). Taki czyn stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Sprawa trafiła do sądu rejonowego, przed który pełnomocnik pracownika powoływał, że słowa, które znalazły się w notatce, nie padły w dniu jej sporządzenia, a oprócz tego nie ma dowodu, żeby pracodawca wypowiedział umowę w ciągu miesiąca. Pracownik żądał przywrócenia do pracy, przy czym ani sąd I instancji, ani II instancji nie uznał jego racji. Zdaniem sędziów powód swoim zachowaniem ciężko naruszył obowiązki pracownicze. Sędziowie nie odnieśli się natomiast do zarzutów pełnomocnika.

Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się SN. Wyrok sądu apelacyjnego został zatem uchylony, a sprawa skierowana do ponownego rozpoznania. Jak wskazywał SN, nie ustalono, kiedy pracodawca rozwiązał dyscyplinarnie umowę byłemu kierowcy. Tymczasem art. 52 § 2 KP nakazuje, aby nastąpiło to w ciągu miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Ponadto SN stwierdził, że zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z 23.5.1991 r. o związkach zawodowych pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem będącym członkiem organizacji związkowej. (opub.: Gaz. Praw.)

Siedziba kancelarii

Kancelaria adwokacka

Bąk Matkowska Swacha 

Adwokaci spóka partnerska

 

Pl. Zgody 1, lok. I 70-472 Szczecin

Tel.:     (+48) 91 820 29 29

Kom.:   (+48) 507 09 66 39

E-mail:  kancelaria@tbak.pl